Premium från Australien

Jim Barry är en av Clare Valleys främsta producenter, som fortsätter att leverera premiumviner i olika prisklasser. Inte minst när det gäller shiraz och riesling. Bara på det sättet håller man sig kvar i toppen av vinvärlden.

Det lilla vinodlingsområdet Clare Valley ligger norr om Adelaide och är ett av de äldsta i Australien. Bara tre procent av landets vinproduktion kommer härifrån. Klimatet är ganska svalt jämfört med andra delar av landet, även om dagarna är varma.

Jim Barry och hans hustru Nancy kom hit 1959. Efter några år förvärvade de vingården Armagh av Duncan McRae Wood. Det var början på vinfamiljens internationella framgångsresa. Fyra år senare planterade Jim Barry noga utvalda shiraz-stockar i den magra jorden som med tiden skulle ge druvor till ett av Australiens bästa och mest eftersökta viner, The Armagh. Det är ett premiumvin i den högre skolan som bjuder på balans, karaktär och elegans. Inte undra på att det är eftersökt bland konnässörer över stora delar av vinvärlden.

Efter att ha tagit fram en rad premiumviner under tre generationer har Jim Barry fått kultstatus. Ett välförtjänt epitet i det här fallet. Ikonviner som The Amaragh Shiraz, The McRae Wood Shiraz och The Florita Riesling kommer från utvalda vingårdar i Clare Valley och Coonawarra.

Det australienska vinhuset är också känt för sina kvalitetsviner i lägre prisklasser som Lodge Hill och Barry Bros Shiraz. Från vingården Lodge Hill kommer både en riesling och en shiraz till Sverige på tillfälligt besök under våren.

Riesling förknippar vi ofta med tyska vinregioner, franska Alsace och Österrike, men vi kan också läsa i det här numret av VIN&BAR Magasinet att det är en vittberest druvsort med en helt egen karaktär som bevarar sitt ursprung men också tar intryck av sin nya terroir, vare sig det är i Australien, USA eller Argentina. Om äventyret ska lyckas gäller det att vinmakaren har förståelse för både druvan och jordmånen. Lägg till tid och erfarenhet, så finns det möjlighet att slå vinvärlden med häpnad. Det har onekligen Jim Barry gjort.

Jim Barry är en av de främsta producenterna i Clare Valley. Familjefirman har visat att det går att odla riesling och göra vin på druvan i södra Australien. Några av husets främsta viner är gjorda på riesling, bland annat Jim Barry the Florita Riesling 2016 som finns i beställningssortimentet.

Jim Barry är en av de producenter och vinmakare som har satt färg på Australiens vinhistoria. Han studerade oenologi på Roseworthy Agricultural College och började som vinmakare och kemist i Clarevale efter examen 1947. I och med det blev han den första kvalificerade vinmakaren i Clare Valley.

Jim och Nancy träffades när de gjorde praktik tillsammans på kooperativet Clarevale, gifte sig 1950 och utvecklade vinfirman med successiva förvärv av vingårdar och kvalitativ uppdatering av vinstockar och införande av nya druvsorter.

De köpte sin första egendom med vingårdar 1959 i norra Clare Valley. År 1964 köpte de 70 hektar mark från Duncan McRae Wood i området. Vingården Armagh bildade grunden för firmans röda vin. Med tiden växte verksamheten.

Jim Barry drev på utvecklingen och tillsammans med andra vinmakare i Clare Valley satte de en hög standard för områdets rieslingviner. Idag är Clare Valley ett föredöme när det gäller riesling och området har fått ett världsrykte som ett av Australiens viktigaste områden för premiumvin.

Sonen Peter blev chef för vinhuset 1985. Idag leds verksamheten av Peter och Sues barn Tom (vinmakare), Sam (kommersiell chef) och Olivia (ambassadör för varumärket), stöttade av föräldrarna. Firman ägs fortfarande av familjen, som under tre generationer haft sina egna vinmakare med examen från Roseworthy.

På Jim Barry är man övertygade om att det handlar om att använda egenodlade druvor om man ska nå den kvalitet som krävs för att man ska kunna delta i vinvärldens prestigefyllda tävling för premiumviner. Det gäller också att vara försiktig i vineriet, så att man kan bevara smakerna som följer med druvorna som skördats i vingården. Under mer än 60 år har familjen sakta men säkert utvidgat odlingarna och idag äger man en mosaik av odlingsställen som består av 17 vingårdar på 320 hektar i Clare Valley och två vingårdar på 35 hektar i Coonawarra.

Vingården Armagh ligger på en nordvästvänd sluttning på 367 meters höjd och delas av Armagh Creek. Den västra halvan är en alluvial slätt, medan den östra halvan sluttar svagt mot floden. Den 70 hektar stora egendomen ägdes tidigare av Duncan McRae Wood och användes som betesmark för mjölkkor innan den köptes av Jim och Nancy Barry 1964. Den ligger två kilometer nordväst om Clare på motsatt sida av kullen där Jim Barry Winery ligger och härifrån kommer de berömda vinerna The Armagh, The Benbournie Cabernet Sauvignon och The McRae Wood Shiraz. Vingården har fått sitt namn från den närbelägna byn Armagh, som grundades av irländska nybyggare 1849 och fick sitt namn efter de gröna, böljande kullarna i deras hemland. År 1964 planterade Jim Barry för första gången 900 malbec-vinstockar och 2 500 cabernet sauvignon-vinstockar, följt av ytterligare åtta hektar shiraz-vinstockar 1968.

Jordmånen innehåller regionens äldsta stenar från Rhynie Sandstone-formationer för mer än 800 miljoner år sedan. Vingården Armagh kännetecknas av en ljusbrun, sandig och lerig matjord med ett stenigt alluvialt lager ovanpå en fläckvis lerig underjord.

De 50-åriga vinstockarna, som är ympade med shiraz, cabernet sauvignon och malbec, följer konturerna av de nordvästvända sluttningarna. Kombinationen av jord med låg bördighet och god exponering underlättar vinstockarnas naturliga utveckling, vilket ger små bär och klasar som ger koncentrerad juice. Vingården får en genomsnittlig nederbörd på 580 mm per år och kräver minimal intervention för att upprätthålla en avkastning på under 1,5 ton per tunnland. Det ger en rik och koncentrerad frukt av den sällsynta kvalitet som krävs för att skapa exceptionella viner med lagringspotential.

På vingården Florita är det 50 år gamla riesling-stockar som dominerar, men här odlas också asssyrtiko. Den berömda riesling-vingården ligger femton kilometer söder om Clare i den lilla byn Watervale och planterades med palomino 1946 för tillverkning av fino sherry och omplanterades med riesling 1962. Florita har gett upphov till Leo Burings Watervale Riesling och det var här som den legendariska vinmakaren John Vickery hämtade druvor till sina berömda Watervale Rieslings på 1960- och 1970-talet. Den 80 hektar stora vingården såldes av det globalt ägda multinationella företaget Lindeman’s till familjen Barry 1986. Egendomen har mjukt böljande kullar och den bästa frukten kommer från vinstockar planterade i de grunda leriga jordarna. Jordmånen kännetecknas av en mellanbrun, lerig matjord över en kakigrå, kalkhaltig och rödtonad siltsten från Mintaro Shale-formationer.

PREMIUMVINER!

LODGE HILL RIESLING 2024
Nr 93102. TSV 4.4. Pris 179 kr.
År 1977 köpte Jim Barry marken där vingården Lodge Hill är belägen. Siktet var då inställt på att producera de bästa reislingvinerna i regionen. Lodge Hill är en av de högst belägna vingårdarna i Clare Valley, 480 meter över havet. Första årgången släpptes 1974. Vinet är gott nu man kan även lagras i omkring sju år. Vinet har en frisk känsla med lätt frukt och inslag av citrus, gula äpplen, honungsmelon och blommiga färska örter. Passar utmärkt till fisk och skaldjur och det asiatiska köket. Servera väl kylt, med lite för mycket värme i glaset kan de blommiga tonerna ta över.

LODGE HILL SHIRAZ 2022
Nr 93233. TSV 23.5. Pris 169 kr.
Shiraz från samma vingård. Svalt, friskt och fruktigt vin som än så länge är lite rufft i sin karaktär med pigga tanniner. Mjuknar på flaskan.

JIM BARRIE THE FLORITA RIESLING 2016
Nr 70955. Pris 495 kr.
Friskt och fint fruktig riesling som är perfekt mogen, utan att ha ett uns av ålderskrämpor. Ett fantastiskt vin som kan drickas nu eller lagras ytterligare. Tänk att det går att göra en riesling med så gott humör på andra sidan jordklotet. Vinmakaren vet vad den gör.

JIM BARRY THE ARMAGH 2016
Nr 58714. Pris 2 595 kr.
Klassiker som är ett av världens främsta viner på yppersta toppnivå. Modern, elegant och balanserat med harmonisk frukt och sammetslena tanniner. Shiraz med silkeshandskar. Vinet är värt varje krona om man kan undvara pengarna.